فروش آنلاین محصولات فلزی

سایت لاکرز

فروش آنلاین محصولات فلزی

امروز دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ / کاربر مهمان ، خوش آمدید / اگر عضو هستید به ناحیه کاربری خود وارد شوید
previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

هرآنچه درباره صندلی دانش آموزی بدانید

نوشته شده در شهریور ۲۹, ۱۳۹۹ / 22 views

هرآنچه درباره صندلی دانش آموزی بدانید

هرآنچه درباره صندلی دانش آموزی بدانید
هرآنچه درباره صندلی دانش آموزی بدانید

 

هرآنچه درباره صندلی دانش آموزی بدانید  طراحی صحیح میز و صندلی متناسب با خصوصیات جسمی استفاده‌کنندگان جهت ایجاد عادات صحیح نشستن و گرفتن وضعیت بدنی مناسب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. متاسفانه اکثر میز و نیمکت هایی که در حال حاضر در مدارس ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند، متناسب با ابعاد فیزیکی دانش‌آموزان ایرانی طراحی نشده‌اند. استفاده از وسایل طراحی شده برای دیگر دانش‌آموزان به علت تفاوت قابل توجهی که بین ویژگی های جسمی نژادهای مختلف وجود دارند موضوعی نامتناسب و غیر اصولی است.
دکتر “وینود سوکها” جراح ارتوپد می‌گوید: «یک صندلی راحت و مجهز، صندلی‌ای است که فشار را از پشت کمر بگیرد و درنتیجه نشستن و درس خواندن را برای دانش‌آموزان راحت‌تر کند. پس والدین و مدیران مدارس باید در انتخاب صندلی و میز مناسب برای مطالعه، کاملا با دقت عمل کنند».

در این پست قصد بررسی صندلی های تحصیلی و ویژگی هایی که باید داشته باشند را داریم. البته چندین نمونه جالب و کاربردی از صندلی های دانش آموزی و تحصیلی در مدل های پلاستیکی، چوبی ،mdf و ترکیبی را داریم.لازم به یادآوری است که این مدل ها مدل صندلی های معروف و پرکاربرد در دنیا هستند و الزاما همه این مدل ها در هیرا صنعت مریوان موجود نیست

همه ما مدت زمان طولانی را در مدارس و محیط های آموزشی رو صندلی گذازانده ایم جدای از همه اموزش ها و خاطره هایی که از آن دوران داریم چه شیرین و چه تلخ!!! در یک مورد مهم مشترک بوده ایم آن هم صندلی مدارس بوده است . شاید شما جزو بچه های خوش شانس بوده اید و هرسال صندلی متناسب و استانداری نصیبتان می شد اما واقعیت این است که متاسفانه بیشتر صندلی ها و میز و نیمکت های مدارس ایران متناسب و اصولی نبودند و حتی امروزه با همه پیشرفت هایی که در زمینه هموشمندساری مدارس انجام شده، صندلی های آموزشی به سبک همان صندلی ها قدیمی (سنگین- با ارتفاع ثابت – بدون چرخ– بدون جاکتابی و …) درحال استفاده اند.

مشکلات موجود در میز و صندلی مدرسه

هرآنچه درباره صندلی دانش آموزی بدانید
هرآنچه درباره صندلی دانش آموزی بدانید

تحقیقات انجام شده نشان می‎دهد که ناهماهنگی ابعادی بین دانش آموزان و میز و نیمکت وجود دارد.
در طراحی میز و نیمکت دانش آموزان تفاوت‎های جنسیتی در نظر گرفته نمی‌شود، در صورتی که لازم است در طراحی صندلی آموزشی دختران با پسران تفاوت‎ها در نظر گرفته شود.
چون پسران قد بلندتری نسبت به دختران هم سن خود دارند لازم است صندلی آموزشی آن‎ها ارتفاع بیشتری داشته باشد.

در طراحی صندلی محصلی دانش آموزان موارد زیر باید رعایت شود:

  • پشتی صندلی به گونه‎ای طراحی شود تا قوس ناحیه کمر را حمایت کند. پاشنه‎ی دانش آموز روی زمین قرار گیرد.
  • زاویه‎‌ی کفی صندلی قابل تغییر باشد.
  • فاصله‌ی بین میز و صندلی قابل تنظیم باشد.
  • برای رفع خستگی پا، جای پا در ارتفاع مناسب از زمین طراحی شود.
  • کفی و پشتی صندلی از مواد مناسب و با کیفیت ساخته شود.
  • دانش آموزان در طول یک ساعت کلاس درسی فعالیت‎های متفاوتی را انجام می‎دهند مانند نوشتن، خواندن، گوش دادن و انجام دادن فعالیت‎های گروهی که لازم است وضعیت صحیح ارگونومی در هر یک از این فعالیت‎ها به درستی حفظ شود، بنابراین لازم است میز و صندلی قابلیت تغییر داشته باشند.

در طراحی صندلی محصلی علاوه بر رعایت اصول استاندارد که در طراحی و ساخت صندلی باید رعایت شود نحوه‌ی صحیح نشستن بر روی صندلی هم دارای اهمیت زیادی است که لازم است از سنین پایین توسط معلم به دانش آموزان یاد داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با لاکرز